Se zlatem neriskujete

  • 10, 22, 2020
  •  
  •  Nezařazené
  • Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Se zlatem neriskujete

Představte si, že byste dnes nalezli dva poklady ze stejně dávné doby. Do těchto dvou by dva lidé z oněch časů vložili ve své době stejnou hodnotu, ovšem jeden v penězích a druhý ve zlatě. A vám by nyní bylo dáno na výběr, zda si ponecháte poklad ten či onen, zda si vezmete raději ty peníze, nebo zlato.

zlaté placky

Pro co byste se rozhodli? Předpokládáme-li, že jste rozumní, pak určitě pro zlato. Protože peníze z oněch dob buď už dávno ztratily svoji platnost, nebo do značné míry pozbyly svoji hodnotu a staly se tak vesměs bezcennými. Nepočítáme-li tedy nějaké numismatické skvosty, které se dají výhodně zpeněžit pro svoji unikátnost, což jsou ale jen naprosto vzácné výjimky potvrzující pravidlo. Zatímco zlato zůstalo zlatem, a nejen že si uchovalo svoji trvalou hodnotu, ale navíc za něj dostaneme víc peněz než kdysi, a to kvůli setrvalému poklesu reálné hodnoty peněz.
I když zmiňované peníze neznehodnotil dejme tomu zánik státu, v němž platily, nebo nějaká měnová reforma, ztratily tyto určitou část hodnoty. A to zejména za krizových dob, k nimž patří vlastně i doba, v níž dnes žijeme my. Zatímco zlato zůstalo takovými krizemi nedotčeno, a tak je tomu i v dnešní složité době.

placka na červeném podkladu

A co z toho vyplývá? Že je rozumné sázet ve spoření zejména v krizových dobách na investování do zlata, a nikoliv na peníze. Protože kdykoliv se situace na trhu zkomplikuje, jde hodnota peněz dolů, zatímco zlato přetrvává a svou hodnotu netratí. A ten, kdo vsadí na výkup zlata, tak má jistotu, že své úspory ochrání před nevyhnutelným znehodnocením. Protože může zlato kdykoliv nakoupit i prodat, a to pokaždé za tržní cenu, jež zaručuje, že se za tento kov dostane vždy tolik peněz, kolik odpovídá ceně tohoto drahého kovu. A navíc se u nás při nákupu zlata neplatí ani DPH, takže ani na té člověk neprodělá.
A proto mají rozumní investoři zlaté rezervy. A co vy?